CHIRURGIA NACZYNIOWA

Centrum Diagnostyczno-Lecznicze Barska oferuje szeroki zakres możliwości leczenia zabiegowego w zakresie chirurgii naczyniowej.


Żylaki kończyn dolnych  jest jedną z częstszych chorób człowieka, problemy z żyłami ma ok. 60% ludzi. Istotą choroby jest uszkodzenie aparatu zastawkowego żył powodujące cofanie się krwi w żyłach i powolne niszczenie naczyń mikrokrążenia, tkanki podskórnej, powstawanie żylaków powodujące groźne powikłania. Najgroźniejsze to zatorowości, zakrzepice i owrzodzenia żylne. Można temu zapobiec interweniując wcześnie i lecząc chorobę. W naszym Szpitalu Specjalistycznym stosujemy różne metody leczenia w zależności od wskazań i zaawansowania choroby:
  • techniki klasyczne, tj. usuwanie żylaków chirurgicznie w znieczuleniu miejscowym lub przewodowym. Zabieg jest bezbolesny, wymaga jednak krótkiego pobytu w szpitalu,

 

  • skleroterapię, obliterację za pomocą piany i płynu substancjami niszczącymi żyły. Jest to technika umożliwiająca zamykanie żył w trybie ambulatoryjnym, czas zabiegu ok. 30 minut. Jest niebolesna i przynosi dobre rezultaty kosmetyczne,

 

  • w ostatnich latach wprowadziliśmy do codziennej praktyki laserową operację wewnątrznaczyniową niewydolnych pni żylnych (EVLT, EVLA).
Laserowy zabieg wewnątrznaczyniowy to zabieg polegający na wprowadzeniu włókna laserowego do niewydolnego naczynia pod kontrolą USG i zamknięcie go laserem bez wyrywania naczynia jak to ma miejsce w operacji klasycznej. Operację, z powodzeniem, można wykonać w znieczuleniu miejscowym, co pozwala choremu opuścić szpital jeszcze tego samego dnia i szybko wrócić do codziennych obowiązków. W zdecydowanej większości przypadków operacja nie wymaga wykonywania cięć skóry co gwarantuje bardzo dobry efekt kosmetyczny. Należy też podkreślić że, w zgodnej opinii specjalistów światowych, jest to metoda dająca najlepsze efekty odległe. Do diagnostyki chorób naczyń stosujemy USG metodą Dopplera z podwójnym obrazowaniem.
Najczęściej w ramach zabiegowych działań w zakresie chirurgii naczyniowej diagnozujemy i leczymy : zespoły pozakrzepowe, owrzodzenia żylne, obrzęki kończyn dolnych, stopę cukrzycową oraz niedokrwienia miażdżycowe kończyn dolnych.

Lekarze operujący:

prof. dr hab. n.med. Arkadiusz Jawień

specjalista chirurgii ogólnej, specjalista chirurgii naczyniowej, specjalista w zakresie angiologii

lek. med. Jerzy Grela

specjalista chirurgii ogólnej

lek. med. Marcin Joński

specjalista chirurgii ogólnej