GINEKOLOGIA

Centrum Diagnostyczno – Lecznicze Barska w swojej ofercie zabiegowej ma wiele procedur operacyjnych w zakresie chorób kobiecych.


Zabiegi medyczne łączą się zwykle z ingerencją w organizm pacjenta. Jednak tylko część zabiegu ma faktyczne znaczenie lecznicze – usunięcie chorego narządu, druga część umożliwia jedynie dojście do celu np. przecięcie powłok brzusznych. Niestety, większość dolegliwości i powikłań pooperacyjnych związanych jest z drogą dojścia. Szpital Specjalistyczny Barska został wyposażony w takie urządzenia medyczne, aby nawet poważne zabiegi operacyjne mogły być wykonywane drogą endoskopii. W ginekologii stosowane są głównie dwie techniki endoskopowe: laparoskopia i histeroskopia. Laparoskopowo można diagnozować oraz leczyć większość chorób narządów płciowych wewnętrznych. Można usuwać torbiele i guzy przydatków czy dokonywać wyłuszczania tzw. mięśniaków. Operacje które dotychczas wykonywało się tylko metoda tradycyjną (z przecięciem powłok brzusznych), obecnie przy użyciu urządzenia zwanego morcelatorem stały się możliwe do wykonania laparoskopowo. Urządzenie to pozwala na usunięcie z jamy brzusznej dużych mięśniaków czy nawet całego trzonu macicy. Laparoskopia odgrywa także dużą rolę w leczeniu endometrioz. Daje możliwość pobrania wycinków do badania histopatologicznego, przed zastosowaniem długiego i często uciążliwego leczenia farmakologicznego. Współczesna diagnostyka niepłodności nie może istnieć bez laparoskopii i histeroskopii. Można nie tylko oceniać drożność jajowodów, ale w jednym zabiegu, także leczyć stwierdzone nieprawidłowości, np. usuwać zrosty czy torbiele. W histeroskopii można ocenić błonę śluzową macicy, pobrać wycinek, oceniać ujścia jajowodów. W histeroskopii operacyjnej wykonuje się takie zabiegi jak usuwanie polipów, zrostów wewnątrzmacicznych, resekcja mięśniaków podśluzowkowych. Centrum Diagnostyczno-Lecznicze Barska stosując zabiegi endoskopowe zdecydowanie zmniejsza dolegliwości pooperacyjne leczonych pacjentek oraz wydatnie skraca czas hospitalizacji. W ostatnich latach dokonała się prawdziwa rewolucja w technice operacji drogą pochwową. Operacje pochwowe dają mniej powikłań i szybszy powrót do zdrowia w porównaniu z operacjami brzusznymi. Rozszerzyły się wskazania do tego typu operacji. Obejmują obecnie nie tylko stany związane z obniżeniem czy wypadaniem narządu rodnego, ale także choroby macicy jak mięśniaki czy adenomioza.
Nietrzymanie moczu, czyli dolegliwość polegająca na niekontrolowanym wycieku moczu, występuje wśród kobiet częściej niż inne choroby przewlekłe jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, depresja. Częstość nietrzymania moczu wzrasta wraz z wiekiem. W drugiej dekadzie życia problem ten dotyka ok. 10% kobiet, w piątej ok. 30%, a w ósmej nawet 40%. Jednocześnie mniej niż połowa tych kobiet zgłasza swój problem lekarzowi. Jest to spowodowane wstydem, przyjmowaniem tej dolegliwości jako konsekwencji procesu starzenia się oraz małą wiedzą na temat możliwości terapeutycznych nie tylko wśród pacjentek, ale także wśród lekarzy. Dużą rolę w prawidłowym postawieniu diagnozy w przypadku nietrzymania moczu, odgrywa badanie urodynamiczne. Przede wszystkim pozwala ono obiektywnie stwierdzić czy mamy do czynienia z wysiłkowym nietrzymaniem moczu, czy też z tzw. naglącym nietrzymaniem moczu. W pierwszym przypadku leczenie jest głównie operacyjne, w drugim głównie farmakologicznie. Szpital Barska posiada sprzęt do badań urodynamicznych. Spośród operacji leczących wysiłkowe nietrzymanie moczu u kobiet, w Szpitalu Specjalistycznym Barska wykonywane są głównie metody typu sling, tj. z wykorzystaniem taśm polipropylenowych zakładanych różnymi technikami pod szyją pęcherza moczowego i cewką. Stanowią one obecnie złoty standard leczenia tych dolegliwości i są powszechnie uznawane za bezpieczne dla pacjentek, z krótkim czasem hospitalizacji i dobrym rokowaniem co do trwałej poprawy. Ginekologia w Szpitalu Barska to nie tylko leczenie operacyjne. To także ambulatoryjne poradnictwo w szerokim zakresie od położniczej opieki nad ciężarnymi, zachowawcze leczenie ginekologiczne, po porady endokrynologiczne w przypadku zaburzeń miesiączkowania, niepłodności, chorób okresu pokwitania i przekwitania, nadmiernego owłosienia i in. Wszystko oparte na precyzyjnych badaniach USG oraz szerokiej diagnostyce laboratoryjnej, która również dostępna jest w naszej placówce. Należy podkreślić, że oprócz specjalistycznego sprzętu wykorzystywanego w trakcie zabiegów, najważniejszą domeną naszej działalności jest wiedza i doświadczenie personelu medycznego. Chcielibyśmy aby leczenie w naszej placówce znaczyło dla pacjentek nową, wysoką jakość usług medycznych i szybkie dochodzenie do zdrowia.

Lekarze operujący:

dr n. med. Iwona Tomczewska

specjalista położnictwa i ginekologii, specjalista endokrynologii

lek. med. Joanna Gałązka – Prośniak

specjalista położnictwa i ginekologii

lek. med. Waldemar Świecimski

specjalista położnictwa i ginekologii