Prawie od początku swojej działalności medycznej Centrum Diagnostyczno-Lecznicze Barska umożliwia wykonywanie pacjentom zabiegów operacyjnych w zakresie urologii.
Znajomość realiów urologicznych na naszym terenie wykazuje stały deficyt możliwości szybkiego przeprowadzania specjalistycznego leczenia w tej dziedzinie. Dywersyfikacja możliwości realizacji procedur urologicznych w zakresie leczenia ambulatoryjnego, a także szpitalnego korzystnie wpływa na zwiększenie dostępności dla pacjentów naszego regionu. Specjalistyczny Szpital Barska wykorzystuje w trakcie realizacji procedur zabiegowych zestaw endoskopowy firmy Richard Wolf Endoskope, który pozwala na profesjonalne i nowoczesne diagnozowanie i leczenie najważniejszych i najczęstszych przypadków schorzeń urologicznych. Endoskopia urologiczna jest minimalnie inwazyjną techniką diagnostyczno leczniczą, wykorzystującą możliwość wziernikowania i ekspozycji jam ciała poprzez naturalne otwory organizmu przy pomocy endoskopowych narzędzi urologicznych. W skład posiadanego przez Centrum Diagnostyczno-Lecznicze Barska – zestawu urologicznych narzędzi endoskopowych wchodzą: cystoskopy pozwalające wziernikować cewkę moczową oraz pęcherz moczowy, ureterorenoskop służący do wziernikowania moczowodów oraz układów kielichowo- miedniczkowych nerek oraz resektoskop pozwalający na wykonywanie elektroresekcji tkanek w obrębie cewki moczowej, stercza (prostaty) oraz pęcherza moczowego. Dodatkowy osprzęt endoskopowy pozwala, oprócz wziernikowania diagnostycznego, na dokonywanie zabiegów leczniczych w obrębie wymienionych przestrzeni organizmu. Do kruszenia kamieni (złogów) moczowych służy urządzenie Lithoclast rozbijające złogi za pomocą energii kinetycznej metalowego mikropręta doprowadzonego do kamienia poprzez endoskop. Umożliwia to kruszenie i wypłukiwanie złogów moczowych (kamieni) z wszystkich pięter układu moczowego z nerek, moczowodów, pęcherza moczowego oraz cewki moczowej. Za pomocą resektoskopu, przy użyciu aparatu diatermicznego, wykonać można resekcję oraz koagulację tkanek z dróg moczowych. Dotyczy to zarówno zmian łagodnych na przykład w przeroście gruczołu krokowego (prostaty), jak też złośliwych w przypadku nowotworów głównie pęcherza moczowego, ale także górnych dróg moczowych.
Za pomocą resektoskopu, przy użyciu aparatu diatermicznego, wykonać można resekcję oraz koagulację tkanek z dróg moczowych. Dotyczy to zarówno zmian łagodnych na przykład w przeroście gruczołu krokowego (prostaty), jak też złośliwych w przypadku nowotworów głównie pęcherza moczowego, ale także górnych dróg moczowych. Zestaw cystoskopów pozwala na monitorowanie i okresową kontrolę pacjentów po zabiegach elektroresekcji guzów nowotworowych jak też wykrywanie nowych przypadków wymagających leczenia wspomnianą metodą. W skład zestawu wchodzą ponadto drobne narzędzia niezbędne do wydobywania odłamów lub tkanek takie jak kleszczyki chwytające i kleszczyki biopsyjne, strzykawki płuczące oraz nożyczki endoskopowe. Szpital nasz posiada również niezbędny do wykonywania wspomnianych zabiegów specjalny fotel urologiczny pozwalający na odpowiednie ułożenie chorego, mogące różnić się w zależności od typu zabiegu oraz posiadającego stały odpływ wody, jako że woda jest płynem irygacyjnym używanym w każdym rodzaju endoskopowych zabiegów urologicznych. Dopełnieniem zestawu jest wreszcie tak zwany tor wizyjny pozwalający obserwować zabieg na ekranie monitora. Pozwala to na bardziej precyzyjne rozpoznawanie szczegółów w trakcie operacji, wygodniejszą pozycję operującego i asysty oraz ich lepszą współpracę, możliwość obserwacji zabiegu przez chorego i jego ewentualnej rejestracji (co jest obecnie standardem postępowania), jak również umożliwia prowadzenie szkoleń dla obserwatorów. Leczenie za pomocą technik endoskopowych jest od wielu lat standardem w urologii co prowadzi do stałego rozwoju tej techniki oraz ciągłego ulepszania sprzętu endoskopowego. Wychodzi to naprzeciw wymaganiom pacjentów domagających się jak najmniej inwazyjnych technik leczniczych pozwalających na szybki powrót do pełnej aktywności i obowiązków zawodowych, jak też oczekiwaniom płatników dążących do redukcji kosztów leczenia przez skrócenie hospitalizacji oraz okresu niezdolności do pracy.