JEDYNE WE WŁOCŁAWKU CENTRUM LECZENIA NIEWYDOLNOŚCI ŻYLNEJ


Dużym problemem zdrowotnym obserwowanym dotychczas wśród pacjentow naszej placówki jest nieprawidłowe funkcjonowanie żył. Głównym objawem związanym ze schorzeniem przewlekłej niewydolności żylnej są żylaki. Oprócz żylakow do częstych objawów należą również: pajączki naczyniowe, obrzęk podłudzi, a w miarę rozwoju choroby przebarwienia skórne, owrzodzenia, stan zapalny skóry i tkanki podskórnej. W krajach europejskich objawy niewydolności żylnej obserwuje się u 25-70% kobiet i u 15-60% mężczyzn. Wychodzac na przeciw pacjentom dotkniętym tym schorzeniem Centrum Diagnostyczno ? Lecznicze „Barska” jako pierwsze we Włocławku uruchomiło CENTRUM LECZENIA NIEWYDOLNOŚCI ŻYLNEJ.
Chorym możemy zaoferować najnowocześniejsze metody leczenia przewlekłej niewydolności żylnej. Terapię prowadzą specjaliści z dziedziny chirurgii, chirurgii naczyniowej oraz angiologii .
Naszym pacjentom proponujemy w ramach terapii pełną diagnostykę oraz dobór odpowiedniej metody leczenia do typu oraz zaawansowania choroby.

  • Leczenie uciskowe:

Kompresoterapia czyli stosowanie specjalnych wyrobów uciskowych ( rajstop, pończoch, podkolanówek ) ma na celu spowolnienie rozwijaniu się żylaków i profilaktykę u osób predysponowanych do tego schorzenia. W tego rodzaju leczenia należy koniecznie połączyć leki flebotropowe z kompresoterapią w celu właściwych efektów leczenia.
  • Leczenie farmakologiczne:
Leczeniem zachowawczym nie usuniemy żylaków. Ma ono na celu złagodzenie objawów i dolegliwości związanych z występowaniem żylaków. Stosowanie leków i maści flebotropowych powoduje hamowanie objawów niewydolności żylnej. Redukują one uczucie ciężkości nóg, kurcze i obrzęki . Leki zawierające diosminę lub trokserutynę zwiększają sprężystość i napięcie ściany żył, czyli wspomagają powrót krwi z żył do serca. Leki te uszczelniają ścianę naczyń, co skutecznie zmniejsza przedostawanie się wody z naczyń do tkanek, czyli obrzęki. Skuteczność leków została udowodniona naukowo.
  • Leczenie obliterujące (skleroterapia):
Polega na podaniu specjalnego środka do chorych żył w celu ich zniszczenia, w następstwie zarośnięcia i wyłączenia tych żylaków z krwiobiegu. Lek podaje się w formie płynnej oraz w postaci -piany.
Zabiegi wykonuje się pod kontrolą USG.
  • Leczenie chirurgiczne:
Polega na wycięciu chirurgicznym chorych żył, głównego pnia żyły tzw.odpiszczelowej oraz poszerzonych widocznych żylaków. Wymaga znieczulenia
  • Leczenie laserowe:
laserem endowaskularnym
Laserowe usuwanie żylaków ? EVLT to metoda leczenia niewydolności żylnej polegająca na naświetlaniu niewydolnego pnia żylnego za pomocą wprowadzonego do jego wnętrza włókna laserowego. Wyzwolona w ten sposób energia powoduje obkurczenie i zamknięcie niewydolnej żyły, przez co nie ma potrzeby jej usuwania. Metoda ta pozwala uniknąć cięcia w pachwinie i krwiaka pooperacyjnego związanego z klasycznym zabiegiem. Zabieg wykonujemy w znieczuleniu miejscowym , a pacjent szybko może funkcjonować zaraz po zabiegu.